Dla kandydatów

Studia stacjonarne I stopnia

Akustyka i realizacja dźwięku
Certyfikacja wyrobów medycznych
Nanotechnologia
Protetyka i ochrona słuchu

Studia stacjonarne II stopnia

Akustyka i układy audio
Fizyka nauczycielska
Nanofizyka i nanomateriały
studia polsko-francuskie
Physics and technology of amorphous and composite materials

Studia stacjonarne III stopnia


Znajdziesz nas na:

statystyka

Poprawny CSS!

Planetarium

Planetarium, będące na wyposażeniu Zakładu Dydaktyki Fizyki i Astronomii Instytutu Fizyki AJD w Częstochowie, spełnia ważną rolę w astronomicznym przygotowaniu studentów do pracy pedagogicznej oraz umożliwia młodzieży szkolnej i wszystkim zainteresowanym uczestnictwo w pokazach astronomicznych. Studenci mogą również tworzyć swoje własne 3-wymiarowe prezentacje o dowolnej tematyce testując je bezpośrednio na ekranie sferycznym planetarium. Z możliwości aparatury mogą korzystać zarówno przyrodnicy jak i artyści (zajmujący się np. projektowaniem wnętrz).

Budowę obiektu na potrzeby Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego AJD wraz z pomieszczeniem przeznaczonym na potrzeby planetarium rozpoczęto w 1990 roku. Oficjalne zakończenie prac budowlanych nastąpiło w 1999 roku, natomiast otwarcie planetarium miało miejsce rok później. Dzięki usilnym staraniom dr Bogdana Wszołka w dniach 18-23 września 2006 dokonano instalacji systemu planetaryjnego we współpracy ze specjalistą z Salt Lake City, Stanford Pitcher. W pierwszym dniu astronomicznej jesieni 2006 planetarium było gotowe do pracy.

W planetarium można zobaczyć nie tylko częstochowskie rozgwieżdżone niebo wolne od skażenia miejskim oświetleniem ale również można oglądać niebo z dowolnego miejsca na Ziemi lub z dowolnego miejsca w Układzie Słonecznym i Galaktyce. Cała wiedza o Wszechświecie, jaką dzisiaj posiada ludzkość, może być udostępniana widzom w atrakcyjny i ciekawy sposób. Istnieje możliwość ogladania ciał niebieskich "oczami" sond kosmicznych i obserwatoriów orbitalnych. Można podziwiać Wszechświat w ultrafiolecie, w podczerwieni, w zakresie radiowym i w promieniowaniu rentgenowskim. Daje się wykonywać (z dowolną prędkością) podróże w Galaktyce i oglądać płynnie zmieniający się „krajobraz kosmiczny”.